Przepisy kulinarne

łatwe i sprawdzone przepisy kulinarne

Babka – właściwości lecznicze, napary, zdjęcie

Babka Wąskolistna, Babka Koniczynowa, Języczki. PLANG AGO LANCEOLATA L. Babka szerokolistna, Babka Pospolita, Babka Wielka, Babka Szeroka, Podróżnik, Sołojna (Plantago major L.)
Babka - zioła - zdjęcie 1Babka lancetowata ma liście wąskie, gładkie, ciemnozielone, zebrane w różyczkę, a szerokol istna — szerokie i błyszczące. Kwiaty drobne, różowobrunatne, z długimi, żółtymi pręcikami zebrane są w kłos osadzony na długiej, sztywnej łodyżce.
Obydwa gatunki spotyka się powszechnie na polach, pastwiskach, przydrożach, na piaskach i nad brzegami wód. Babka wąskolistna występuje często jako pospolity chwast w koniczynie. Zbieramy zazwyczaj liście babki wąskolistnej, w okresie kwitnienia rośliny, tj. od maja do sierpnia. Liście zrywamy z ogonkami tuż przy ziemi, suszymy w cieniu, w miejscach przewiewnych lub ogrzewanych do temp. 40° C. Surowiec łatwo zaparza się i czernieje, suszenie musi więc być bardzo staranne; polega ono przede wszystkim na rozłożeniu liści dosuszenia cienką warstwą.

Właściwości lecznicze
Surowcem leczniczym są liście. Zawierają one glukozyd (aukubinę), flawonoidy, garbniki, witaminę C i sole mineralne. Działają wykrztuśnie, na przewód pokarmowy, a zewnętrznie przeciwzapalnie i bakteriostatycznie. Babkę stosuje się jako lek pobudzający wydzielanie soku żołądkowego, osłaniający w chorobie wrzodowej żołądka, dwunastnicy, w stanach zapalnych błony śluzowej przewodu pokarmowego: jako łagodny środek wykrztuśny w nieżytach górnych dróg oddechowych (szczególnie u dzieci) z zalegającą wydzieliną i utrudnionym odkrztuszaniem. Zewnętrznie używa się babkę do okładów na trudno gojące się rany, oparzenia, owrzodzenia, do obmywań w stanach zapalnych sromu oraz na miejsca ukąszeń owadów, czyraki; odwar do przemywania oczu przy zapaleniu spojówek.

Napar. Łyżkę stołową liści babki zalać szklanką wrzątku, trzymać pod przykryciem około 15 minut i odcedzić. Pić przed jedzeniem 3 razy dziennie, osłodzony miodem. Surowiec najlepiej jednak stosować w połączeniu z innymi ziołami.

Napar z dodatkiem biedrzeńca.
Łyżkę liści babki i korzenia biedrzeńca zalać szklanką wrzątku, po 15 minutach odcedzić, osłodzić miodem. Pić 3 razy dziennie po łyżce. Szczególnie polecany jest dla osób starszych i palaczy tytoniu, u których występują trudności w odkrztuszaniu.
Okłady z liści. Liście babki umyć przegotowaną gorącą (nie wrzącą) wodą i przykładać na chore miejsca. Można również użyć liści zmiażdżonych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.