Przepisy kulinarne

łatwe i sprawdzone przepisy kulinarne

Berberys

Krzew pokryty cierniami. Kwiaty barwy złotożółtej, zebrane są w grona, wydzielają silny zapach. Owocami berberysu są szkarłatne, podłużne jagody.Berberys - Kwasica pospolita - Berberis vulgaris Charakterystyczne dla rośliny jest występowanie na jej liściach (na spodniej stronie) rdzy zbożowej w postaci pomarańczowych plamek. Rdza przenosi się na zboża, dlatego berberys, kiedyś powszechnie rosnący w stanie naturalnym, został obecnie wytępiony i spotyka się go raczej w uprawach.
Owoce (jagody) zbieramy jesienią, najczęściej we wrześniu, tuż przed pełnym dojrzewaniem (dojrzałe ciemnieją przy suszeniu). Zrywa się owoce bez szypułek, suszy w temperaturze podwyższonej lub na słońcu, w miejscu przewiewnym. Wysuszony surowiec powinien mieć barwę naturalną, ciemnoczerwoną. Owoce, które sczerniały, należy odrzucić. Jagody przechowuje się w szczelnych pudełkach, w miejscach suchych; (łatwo wilgotnieją).

Właściwości lecznicze
Lek m.in. przeciw dolegliwościom wątrobowym. Surowcem jest kora z korzeni i korzenie oraz owoce.
W owocach występuje głównie witamina C. W korze i korzeniach — alkaloidy i garbniki; im zawdzięcza berberys działanie lecznicze, głównie w schorzeniach przewodu pokarmowego. Przypisuje się im również właściwości hamowania wzrostu i niszczenie bakterii chorobotwórczych jelit. Berberys jest skuteczny w zaburzeniach trawienia, w braku apetytu, w kamicy żółciowej, w przewlekłym zapaleniu wątroby, zahamowaniu wytwarzania żółci, w kamicy nerkowej — szczególnie polecany u osób w wieku podeszłym.
Nie należy przetworów z berberysu stosować przez dłuższy czas, ponieważ może to mieć szkodliwy wpływ na serce, trzustkę i wątrobę. Owoce berberysu są kwaśne, zawierają duże ilości witaminy C, dlatego też berberys nazywany jest często „polską cytryną”.

Napar z kory lub korzeni.

Łyżeczkę do herbaty surowca zalać szklanką wrzątku; trzymać pod przykryciem 10 minut. Odcedzić, pić 1—2 razy dziennie szklankę naparu przed jedzeniem. Podobnie przygotowany napar z owoców pić po osłodzeniu kilka razy dziennie jako napój witaminowy.

1 komentarz do “Berberys

  1. Najprostszy i najzdrowszy przepis : owoce umyć delikatnie , wysuszyć rozłożone lużno na tkaninie , wycisnąć sok przez sitko i połączyć z miodem w proporcji 1 : 1 , trzymać w lodówce . Sok jest SUROWY , wyborny w smaku , pełen witamin , bez trującego cukru , cudny czerwony kolor , mozna dodawać do przestudzonej herbaty , wody. Pycha i samo zdrowie, uciekajmy od napromieniowanych prom. gamma cytryn , a berberys to polska cytryna .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.