Przepisy kulinarne

łatwe i sprawdzone przepisy kulinarne

Bratek

Bratek, Fiołek trójbarwny, sierotki, macoszki polne, dzikie bratki. Viola tricolor

Bratek, Fiołek trójbarwny

Roślina o wysokości 10—20 cm. Kwiaty przypominają z wyglądu bratki uprawiane w ogrodach, są jednak mniejsze, a barwa ich – żółta i fioletowa— nie jest tak intensywna. Bratek trójbarwny mylony jest często z bratkiem polnym, który ma kwiaty żółtawobiałe, drobniejsze. Gatunek ten jest mniej cenny pod względem leczniczym. Bratek występuje pospolicie jako chwast na polach, przydrożach, ugorach, czasem na brzegach lasów lub na łąkach. Jest rośliną jednoroczną lub dwuletnią.
Zbioru ziela dokonujemy dwukrotnie w ciągu lata. Bratek kwitnie od maja do października. Po raz pierwszy zatem zbierany jest w maju i czerwcu, drugi raz w jesieni. Ścinamy tylko zielone, stojące (nie leżące) części rośliny. Suszymy szybko (łatwo pleśnieje) w cieniu, przy słonecznej pogodzie, w miejscach przewiewnych, a w dni deszczowe dosuszamy, w miejscach ogrzewanych. Surowiec przed i po suszeniu należy oczyścić, z pożółkłych części oraz odsiać i odrzucić nasiona. Przechowywać w workach w miejscach suchych.

Właściwości lecznicze
Surowcem leczniczym jest ziele. Ma działanie napotne i wykrztuśne, stosowane jest w chorobach dróg oddechowych, jak nieżyty oskrzeli, suchy kaszel oraz w zaburzeniach przemiany materii. Bardzo ważne znaczenie ma w leczeniu trądzika, wyprysków skórnych i wybroczyn. Działa również moczopędnie, co znalazło zastosowanie w leczeniu niektórych chorób serca, przebiegających z obrzękami i skąpomoczem. Lek uzupełniający w leczeniu nadciśnienia tętniczego krwi. Wskazany w miażdżycy (sklerozie), osłabieniu mięśnia sercowego i podwyższonym ciśnieniu krwi.
Nie stosujemy bratka w zaawansowanej miażdżycy w podeszłym wieku.

Przygotowanie naparu
Łyżkę bratków zalać 2 szklankami wrzątku. Gotować 10 minut, odcedzić. Pić 2—3 razy dziennie po szklance naparu. Można dodać łyżkę miodu lub syropu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.