Przepisy kulinarne

łatwe i sprawdzone przepisy kulinarne

BYLICA PIOŁUN (Artemisia absinthium)

Bylica Piołun (Artemisia asinthium)

Roślina trwała, aromatyczna, o smaku silnie gorzkim. Kwiaty drobne, jasnożółte, liście jedwabisto-filcowate, z wierzchu szarozielone, pod spodem białawe. Pospolita w całym kraju, występuje na przydrożach, nieużytkach, polanach leśnych i zrębach.

Zbiera się liście oraz drobne pędy, odcinając je tuż przy ziemi i suszy w cieniu, często poruszając, gdyż łatwo wilgotnieją.
Właściwości lecznicze
Surowcem jest ziele (górne, kwitnące szczyty łodyg). Działa pobudzająco na wydzielanie soku żołądkowego, żółciopędnie, moczopędnie, wzmacniająco, pubudza krwawienia miesiączkowe. Lek roślinny polecany w schorzeniach żołądka przebiegających z bezsocznością i bezkwaśnością, w niestrawności. W schorzeniach wątroby przy zmniejszonym wytwarzaniu żółci. Wyciąg z piołunu stosowany jest we wszawicy, a także przeciw świerzbowi. U dzieci — w postaci lewatywy z naparu w wypadku zakażenia owsikami.

Uwaga! Piołun stosowany w dużych dawkach może być trujący! Nie wolno stosować w okresie ciąży!

Napar

Przepis na przygotowanie naparu z piołunu

1 łyżkę ziela zalać szklanką wrzątku; odcedzić po 10 minutach. Pić co 2 godziny łyżkę naparu. Zewnętrznie obmywać i nacierać skórę zaatakowaną przez świerzbowiec. Piołun (ziele i olejek) używany jest do wyrobu likierów i wódek (absynt) oraz do produkcji win (vermut).

  1. 100ml naparu z piołunu rono na czczo i 100ml przed spaniem tylko przez 10 dni taki przepis dostałam od koleżanki która tym sposobem wyleczyła dwadzieścia pare lat temu swojego męża z dolegliwości żołądka, ja sama teraz też stosuje tą kurację.

  2. no, chyba podtruwasz. To trochę dużo, zresztą pisze, że jak za dużo się pije, to nie jest dobre. Raz na jakiś czas wystarczy. PAMIĘTAJ – WE WSZYSTKIM TRZEBA MIEĆ UMIAR!

  3. ja parzę 1 torebke piołunu na 3/4 szklanki wrzącej wody i piję rano i wieczorem,boję się czy to nie za dużo. proszę o poradę,czy nie podtruwam organizmu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.