Przepisy kulinarne

łatwe i sprawdzone przepisy kulinarne

CHRZAN (Armoracia lapathifolia)

Jest u nas rośliną uprawianą w ogrodach lub rosnącą dziko. Rozmnaża się przez korzenie, które należy pociąć na kawałki o długości 1 cm i posadzić na wiosnę lub jesienią.Właściwości lecznicze

Chrzan zdjęcie

Ma działanie drażniące skórę, przeciwreumatyczne i bakteriobójcze. W większości krajów używany jako przyprawa dietetyczna. W polskiej medycynie ludowej sok ze świeżo utartego chrzanu z dodatkiem amoniaku (4:1) wcierano w stawy z obrzękiem artretycznym i w zapaleniu ścięgien. Chrzan stosowany jest niekiedy w schorzeniach wątroby (ale nie stosujemy go w marskości wątroby i dróg żółciowych, a zewnętrznie — w postaci okładów w chorobach reumatycznych, w bólach stawowych i mięśniowych oraz w nadwerężeniu ścięgien.

Przepis na syrop z chrzanu

Do 10 dag utartego świeżego chrzanu wlać 1 /2 szklanki przegotowanej, ostudzonej wody, zostawić pod przykryciem na 1/2 godziny. Wycisnąć sok przez płótno, dodać 10 dag miodu lub syropu. Zażywać 3 razy dziennie łyżkę stołową; dzieci — łyżkę do herbaty.

Okłady z miazgi

Świeży chrzan drobno utrzeć, miazgę przyłożyć na chore miejsca, przykrywając ceratką. Okład trzymać aż do uczucia silnego pieczenia. Jeśli skóra piecze jeszcze po zdjęciu okładu, należy wytrzeć ją do sucha, a następnie posmarować wazeliną lub tranem.

Nalewka

Około 10 dag świeżego chrzanu zalać szklanką wódki i odstawić na tydzień. Po tym czasie nalewkę odcedzić i wycisnąć przez gęste płótno. Otrzymaną nalewką nacierać chore miejsca. Świeżo wyciśnięty sok dodany do mleka zapobiega kwaśnieniu (np. w czasie burzy).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.