Przepisy kulinarne

łatwe i sprawdzone przepisy kulinarne

Czosnek – właściwości lecznicze, zastosowanie w kuchni

Czosnek to roślina stosowana jako przyprawa oraz roślina lecznicza. Czosnek jest rośliną pochodzenia azjatyckiego, skąd jako uprawna roślina dostał się najpierw do krajów Afryki północnej, następnie przedostał się do Europy.

Dobrze znane współczesnej medycynie są lecznicze właściwości czosnku. Allinaza, ktora rozklada allinę (główną substancję aktywną). Czosnek zawiera również działające przeciwzakrzepowo ajoeny.

Właściwości lecznicze czosnku

Czosnek jest dobry na zgagę, pobudza żołądek do produkcji soku żołądkowego. Działa przeciwskurczowo. Już naszym babciom znane było korzystne działanie na drogi oddechowe, dlatego czosnek przygotowany na różne sposoby jest jednym z domowych sposóbów leczenia przeziębień, działa przeciwgorączkowo, przeciwbakteryjnie, stosuje się go jako środek wywołujący pocenie (kiedy chcemy się „wypocić” przy przeziębieniu). Czosnek obniża poziom cholesterolu, dzięki czemu zapobiega miażdżycy żył. Dzięki działaniu przeciwbakteryjnemu warto stosować go m.in. na anginę.

Jak stosować czosnek?
Sprawdzonym przepisem dla osób, które nie przepadają za smakiem czosnku i miałyby problemy ze zjedzeniem czosnku surowego jest mleko z miodem i czosnkiem.
Do szklanki gorącego mleka wrzucamy jeden – dwa żąbki rozgniecionego czosnku, łyżkę (lub więcej – w zależności od indywidualnych preferencji) miodu i mieszamy. Miksturę należy wypić gorącą. Najlepiej wypić przed snem – dzięki temu pozwolimy czosnkowi zadziałać napotnie i rozwiążemy w ten sposób problem mocnego zapachu, który może być dla naszego otoczenia odpychający.

Żadna kuchnia narodowa nie obejdzie się bez czosnku. Jest szeroko stosowany na całym świecie w różnych potrawach. W naszej tradycji stosowany jest głownie do mięs, kiełbas, wędlin, wyrobów garmażeryjnych, zup.

Przepisy

Każda gotująca osoba ma swoje preferencje, są osoby, które za czosnkiem nie przepadają. Są również sytuacje, w których stosowanie czosnku w nadmiarze jest niewskazane: ciąża – głownie tuż przed porodem (czosnek zmniejsza krzepliwość krwi, co może doprowadzić do krwotoku podczas porodu), karmienie (niektórym niemowlętom i noworodkom może nie smakować mleko matki, ponieważ czosnek zmienia jego smak).
Zupełnie niemedycznym przeciwwskazaniem jedzenia dużych ilości czosnku jest świadomość tego, jak „pachnie” nasz oddech, po zjedzeniu dużej ilości czosnku. Dodatkowo zapach wydzielany jest również przez skórę. Niestety, zła wiadomość: sposób na pozbycie się zapachu czosnku nie istnieje – miętowa guma do żucia lub mycie zębów nie pomoże. Musimy odczekać 18-20 godzin (tyle czasu zapach stopniowo jest uwalniany przez nasz organizm).
Dlatego pamiętajmy: przed wyjściem do pracy, szkoły, na zakupy czy na imprezę po prostu unikajmy jedzenia czosnku – dla komfortu własnego i naszego otoczenia.

  1. Wlasnie czytalem komentarz. Ja n.p. nie cierpie ani smaku, ani zapachu. Nieraz zona dodawala do ziemniakow gotowanych, co dla mnie bylo za ostre do przelyku. A juz nie mowiac o miksturze (mleko, czosnek, i miod)!

  2. czosnek jest szkodliwy. Można go brać minimum 2 razy na tydzień. Podnosi ciśnienie i doprowadza do zawału. zbyt duża ilość czosnku powoduje duszności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.