Przepisy kulinarne

łatwe i sprawdzone przepisy kulinarne

DZIEWANNA LEKARSKA (drobonokwiatowa, wielokwiatowa) (Verbascum thapsus L. Verbascum thapsiforme Schrad)

Jest wysoką, dochodzącą do 2 m wysokości rośliną pokrytą białożółtymi włoskami. Rośnie na piaszczystych, słonecznych miejscach, na skrajach lasów, przydrożach i łąkach. Jako roślina dwuletnia, w pierwszym roku wypuszcza liście — duże, szerokie, gęsto owłosione. W drugim roku wytwarza kwiatostany. Kwiaty są złocio-stożółte, osadzone po kilka na górnej części łodygi. Cała roślina wydziela przyjemny miodowy zapach.

Dziewanna lekarska zdjęcie

Dziewannę można również uprawiać w ogrodzie. Lubi miejsca słoneczne, suche, udaje się na każdej glebie, jednak lepiej uprawiać ją na ziemi żyznej, gdyż tylko wówczas rozrasta się.
Zbiór kwiatów powinien odbywać się stopniowo — podczas całego okresu kwitnienia; codziennie, w dni pogodne bezdeszczowe, zaraz po obeschnięciu.rosy. Wyskubuje się korony kwiatów (tylko żółte płatki), delikatnie, nie ścinając. Kwiaty układam w koszach i suszymy natychmiast po przyniesieniu do domu, najlepiej w ciemności, rozkładając cienką warstwą, nie poruszając ich w czasie suszenia.

Surowiec jest nietrwały. Trzeba go przechowywać w szczelnych pudełkach, dobrze ubity, w ciemnym i suchym miejscu. Nieprawidłowo przechowywany traci swoje wartości lecznicze.

Właściwości lecznicze
Surowcem są kwiaty. Działa wykrztuśnie, przeciwkurczo-wo i osłaniająco. Działanie wykrztuśne poprzedzone jest rozpuszczeniem śluzu w oskrzelach.
W medycynie ludowej dziewanna używana jest powszechnie jako lek przeciwkaszlowy (z miodem). W medycynie oficjalnej również najczęściej stosowana w schorzeniach dróg oddechowych, jak kaszel, chrypka, astma oskrzelowa oraz w zaburzeniach przewodu pokarmowego („kolka” żołądkowa i jelitowa). Zewnętrznie stosuje się dziewannę w postaci okładów na oparzenia, stłuczenia, w stanach ropnych skóry (pryszcze, krosty) oraz w nerwobólach. Napar. Łyżkę stołową kwiatów dziewanny zalać szklanką wrzącej wody, zagotować, dokładnie odcedzić. Pić 2—3 razy dziennie po 1/2 szklanki naparu.

Uwaga: do ziół — przed zaparzeniem — można dodać łyżeczkę ziela tymianku lub liścia malwy.
Odwar. 4—8 łyżek stołowych kwiatów dziewanny zalać 2 szklankami zimnej wody, gotować 30 minut. Odcedzić. Przykładać na chore miejsca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.