Przepisy kulinarne

łatwe i sprawdzone przepisy kulinarne

GLISTNIK jaskółcze ziele (Chelidonium majus L.)

Cechą charakterystyczną jest sok mleczny barwy pomarańczowej, wyciekający po przełamaniu łodygi.

Glistnik jaskółcze ziele zdjęcie

Wczesną wiosną lub jeszcze na jesieni roślina wypuszcza przyziemną rozetę liści, następnie tworzą się nikłe łodygi z jaskrawożółtymi kwiatami, a po przekwitnięciu — owoce są podobne do strąków. Ukazują się równocześnie dalsze pędy kwiatów, dochodzące do 1 metra wysokości. Jaskółcze ziele kwitnie od kwietnia do października — wg ludowego określenia: „od pojawienia „się do odlotu jaskółek”. Występuje pospolicie w ogrodach, zaroślach, na przydrożach i rumowiskach, w miejscach ocienionych i wilgotnych. Zbieramy je w okresie kwitnienia, wraz z korzeniami i suszymy w temp. 30°. Surowiec jest bardzo kruchy, nie można go więc obracać przy suszeniu. Należy też uważać, aby łodygi nie były uszkodzone, bo wypływający sok tworzy brunatne plamy.
Właściwości lecznicze
Glistnik można stosować wyłącznie pod kierunkiem lekarza! Świeża roślina jest bardzo toksyczna. Surowcem jest kwitnące ziele, rzadziej korzeń.
Najczęściej jest stosowany jako lek przeciwbólowy w bólach wątrobowych, w kamicy żółciowej, wrzodzie żołądka.
kamicy nerkowej i bolesnym miesiączkowaniu. W lecznictwie ludowym świeży sok mleczny z glistnika używany jest do niszczenia kurzajek, brodawek itp.
Uwaga! Duże dawki przetworów glistnika mogą spowodować podrażnienie przewodu pokarmowego, objawiające się paleniem w jamie ustnej i przełyku, bólem żołądka, wymiotami.
Odwar. 1/2 łyżki stołowej ziół zalać szklanką wody o temperaturze pokojowej, wymieszać i ogrzewać pod przykryciem przez półgodziny (nie dopuszczając do wrzenia). Przecedzić, pić 3 razy dziennie po łyżce odwaru.
Odwar z dodatkiem mięty.
Jaskółczego ziela i liści mięty po łyżce stołowej, przygotować jak wyżej, pić 2—3 razy dziennie po łyżce. Dym z suszonego palonego ziela używany jest do tępienia much i komarów.

  1. Poszukuję Jaskółcze ziele w formie wysuszonej, aby móc sobie parzyć roślinę leczniczo.
    Bardzo proszę o odpowiedź jeśli można, jak mogę zdobyć taki produkt.
    Z poważaniem Albert Sablik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.