Przepisy kulinarne

łatwe i sprawdzone przepisy kulinarne

JAŁOWIEC (Juniperus communis)

Jest krzewem wyrastającym do wysokości 10 metrów. Rośnie na glebach jałowych (stąd jego nazwa) i zakwaszonych — w poszyciu lasów, także na terenach odkrytych—nieużytkach i pastwiskach. Ma charakterystyczne, granatowoczarne owoce (szyszkojagody), które po zawiązaniu się są zielone, a dojrzewają dopiero następnej jesieni.

jałowiec zdjęcie

Owoce zbiera się późną jesienią i zimą (od października do marca). Pod krzakiem rozpościeramy płachtę, na którą strząsa się owoce i igły. Suszy się owoce (szyszkojagody) cienką warstwą, często je przesypując — w miejscu suchym, ocienionym i przewiewnym. Dosuszać można w nieznacznie podwyższonej temperaturze.
Uwaga! Jałowiec bardzo ostrożnie stosujemy u chorych z zapaleniem dróg moczowych i u kobiet w ciąży! Wskazane są podczas dłuższego okresu stosowania — przerwy w kuracji!

Właściwości lecznicze
Olejek jałowcowy stosowany zewnętrznie działa drażniąco oraz odkażająco. Jałowiec stosowany jest jednak najczęściej jako środek moczopędny, zwiększający przesączanie nerek, szczególnie w obrzękach, spowodowanych niedomogą nerek lub krążenia krwi, a także pobudzający perystaltykę jelit i zwiększający wydzielanie soku żołądkowego oraz żółci.

Olejek wcieramy w skórę łagodzi bóle reumatyczne oraz nerwobóle.

Przepis na odwar
Łyżkę stołową owoców zalać szklanką wody o temperaturze pokojowej. Wymieszać i ogrzewać przez pół godziny (nie dopuszczając do wrzenia), przecedzić. Pić 3 razy dziennie po łyżce odwaru.

Kurację leczniczą można również przeprowadzić surowymi owocami. Począwszy od czterech owoców dziennie aż do 15, zwiększając codziennie o jedne — jeść surowe owoce. Później, podobnie, zmniejszać — aż do czterech dziennie.

Przepis na wino
Utłuc 60 g owoców, zalać 1 litrem wina i ogrzewać do wrzenia. Pozostawić do zmacerowania przez 3 dni i następnie zlać do butelki. Pić codziennie rano 1 szklankę płynu na czczo (moczopędne)

Powidła
Świeże owoce utłuc delikatnie, by nie uszkodzić pestek (nasion), zalać wodą w takiej ilości, by zakryła owoce. Gotować pół godziny na wolnym ogniu, przecedzić przez płótno, resztę mocno wycisnąć. Płyn (z przecedzenia i wyciśnięcia) smażyć na małym ogniu do konsystencji.miodu (można dodać nieco cukru). Łyżkę powideł rozprowadzić 2 łyżkami wina lub wody. Zażywać po jedzeniu i na noc.

Kąpiele
Do przygotowanej kąpieli wlać płyn otrzymany przez zagotowanie 2 kg młodych gałęzi jałowca z garścią owoców (przeciw reumatyzmowi, podagrze, wypryskom skórnym).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.