Przepisy kulinarne

łatwe i sprawdzone przepisy kulinarne

Jeżyna (Rubus plicatus)

Krzew, tworzący w stanie dzikim zarośla na brzegach lasów, przydrożach i skarpach. Owoce jeżyny są czarnego koloru, z wyglądu podobne do malin.

Jeżyna zdjęcie

Liście zbiera się przed zakwitaniem rośliny, młode; natomiast owoce — gdy są już zupełnie dojrzałe. Obydwa surowce suszyć w suchym, przewiewnym miejscu (owoce — w temp. 35°).

 

Właściwości lecznicze
Surowcem jest liść. Jeżyna reguluje przemianę materii, działa wykrztuśnie oraz moczopędnie. Można ją stosować w zaburzeniach przemiany materii, złym trawieniu, biegunce, w schorzeniach dróg oddechowych, jak kaszel, chrypka, oraz w schorzeniach nerek i pęcherza moczowego. Zewnętrznie stosuje się w postaci okładów na rany i owrzodzenia oraz do płukania gardła. Sok z owoców jeżyn działa przeciwgorączkowo.

Napar z liści. Łyżkę stołową liści zalać szklanką wrzątku, trzymać pod przykryciem 10 minut, odcedzić. Pić 2 razy dziennie po szklance płynu. Odwar z liści. Łyżkę stołową liści jeżyn zalać szklanką wrzącej wody, dodać łyżkę miodu, zagotować i odcedzić. Pić 1 —2 razy dziennie po szklance odwaru.
Sok. Wycisnąć z owoców. Pić jako środek przeciwgorączko-wy. Jeżyna jest cennym surowcem w przemyśle spożywczym do wyrobu win, dżemów, syropów. W użytku domowym używana często do przyrządzania konfitur, galaretek, dżemów i soków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.