Przepisy kulinarne

łatwe i sprawdzone przepisy kulinarne

Krwawnik Pospolity (Achillea millefolium)

Skąd wzięła się nazwa łacińska, działanie lecznicze i niepożądane w związku z toksycznością niektórych składników, przygotowanie naparu i wyciągu leczniczego z krwawnika

zdjęcie krwawnika

Pochodzenie nazwy łacińskiej Achillea wywodzi się z podania, jakoby krwawnik został odkryty przez Achillesa, bohatera wojny trojańskiej, opiewanej przez Homera w „Iliadzie”.
Jest rośliną pospolicie spotykaną na pastwiskach, przydrożach, suchych łąkach; niekiedy zarasta duże przestrzenie. Kwiaty mają barwę białą, z odcieniem różowym, są drobne, zebrane w kwiatostany na szczytach pędów; liście są długie, mocno wcinane. Roślina wydziela silny, charakterystyczny zapach.
Ziele krwawnika (kwitnące górne części pędów wraz z kwiatami) zbiera się w okresie rozkwitu (kwitnie od lipca do października), z roślin biało kwitnących ścinając nożem w połowie wysokości. Surowiec suszy się w cieniu lub miejscach ogrzewanych do temperatury 35°, przechowuje się w workach, w suchym i przewiewnym miejscu.

Właściwości lecznicze
Napary podawane doustnie tamują niewielkie krwawienia z przewodu pokarmowego. Pobudzają apetyt, gdy jego brak spowodowany jest osłabionym wydzielaniem soku żołądkowego. Przynoszą ulgę przy tego typu dolegliwościach, jak wzdęcia, odbijanie. Polecany jako lek „czyszczący krew”, ułatwia usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii, przeciwdziała powstawaniu kamieni nerkowych. Przeciwskurczowe jego działanie wykorzystywane jest szczególnie w stanach skurczowych dróg moczowych, w przewlekłych, często powtarzających się zaparciach stolca, bólach jelita grubego. Zewnętrznie zimny wyciąg bardzo polecany jest w stanach zapalnych skóry, na trudno gojące się rany (okłady, kompresy, dodatek do kąpieli). Także do płukania jamy ustnej i gardła.

Uwaga! Krwawnik może działać toksycznie, jeśli jest używany w nadmiernych ilościach. Objawami zatrucia są bóle głowy i oszołomienie.

Napar

Łyżeczkę ziela zalać szklanką wrzącej wody, trzymać pod przykryciem 15 minut, a następnie odcedzić. Pić 2—3 razy dziennie po szklance naparu.

Zimny wyciąg z ziela (macerat)

Łyżkę ziela krwawnika zalać szklanką letniej wody, odstawić na 6 godzin, odcedzić. Pić 2—4 razy dziennie po pół szklanki płynu.
Drobno posiekane liście krwawnika są cenną paszą dla młodych indyków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.