Przepisy kulinarne

łatwe i sprawdzone przepisy kulinarne

Łopian (Arctium lappa L)

Roślina ta jest znanym powszechnie chwastem, występującym na przydrożach, w ogrodach i na rumowiskach. Dochodzi nawet do 2 metrów wysokości.

W pierwszym roku ukazują się duże liście, od spodu szare, tworzące przyziemną rozetę. W drugim roku roślina wypuszcza sztywną, rozgałęzioną łodygę z liśćmi mniejszymi od poprzednich.
Łopian zakwita w lipcu, kwiaty wyrastają w kształcie okrągłych koszyczków barwy różowoczerwonej. Są one zakończone haczykowatymi szczecinkami, łatwo przyczepiają się do sierści zwierząt i ubrań ludzkich. Są to popularne „dziady”, inaczej „rzepy” i „czepy”.
Korzenie łopianu zbierać należy wczesną wiosną z roślin 2-letnich. Po oczyszczeniu, od korzenia odcina się części łodygowe i przecina korzenie wzdłuż. Po wysuszeniu (w temperaturze 50°) korzenie przebieramy, odrzucając drobne i ściemniałe na przekroju.

Właściwości lecznicze łopianu
Surowcem jest korzeń roślin dwuletnich. Stosowany jest przede wszystkim z racji swych właściwości moczopądnych, napotnych i żółciopędnych, a także i dlatego, że „czyści” krew. Ponadto przy takich schorzeniach jak: nieżyty przewodu pokarmowego, zła przemiana materii; pomocniczy lek moczopędny, lek pobudzający czynności wydzielnicze pęcherzyka żółciowego.
Szczególnie polecany do stosowania zewnętrznego w chorobach skóry — czyrakach, łojotoku, trądziku młodzieńczym, ponieważ działa 1 przeciwzapalnie i przyspiesza gojenie.

Sok ze świeżych korzeni.
10 dag korzeni łopianiu obmyć przegotowaną wodą, zetrzeć na tarce lub zmiażdżyć w moździerzu. Wycisnąć przez płótno. Pić 3 razy dziennie po łyżeczce.

Odwar z korzeni suchych.
Łyżkę korzeni łopianu zalać szklanką wrzątku. Zostawić pod przykryciem na okres 3 godzin: zagotować i odce-dzić. Pić 3 razy dziennie po szklance płynu.

  1. Wiem ze lopian jest dobry na wlosy, moze ktos wie wiecej to prosze o info np jesli swedzi glowa to tez pomoze? Dziekuje i pozdrawiam Danuta

  2. łopian jest to chwast, których korzenie łączą się w ziemi powodując ich rozrastanie czy ich nasiona powodują dalszy cykl rozrastania. Mam na działce mnóstwo takich liści jak w opisanym temacie, lecz nie posiadają owoców. Czyli jest to inaczej mowiąc OSET. Pozdrawiam serdecznie Zbigniew.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.