Przepisy kulinarne

łatwe i sprawdzone przepisy kulinarne

Pięciornik gęsi, srebrnik. Właściwości lecznicze, przepis na odwar

PIĘCIORNIK GĘSI
Srebrnik, gęsjówka, gęsie ziele, gęsia trawa, drabinki, dziewicze ziele
(Potentilla anserina L.)
Roślina nazywana jest srebrnikiem ze względu na charakterystyczne, srebrzyste owłosienie dolnej strony liści. Kwiaty złocistożólte złożone z 5 płatków, drobne. Kwitnie całe lato. Występuje na łąkach, przy-drożach, piaszczystych i wilgotnych brzegach rzek.
Ziele zbiera się w okresie kwitnienia, ścinając roślinę tuż nad ziemią. Surowiec po oczyszczeniu suszy się w cieniu, w przewiewnym miejscu.

Właściwości lecznicze
Ziele pięciornika polecane jest w chorobach przewodu pokarmowego charakteryzujących się niedostatecznym wydzielaniem soku żołądkowego, brakiem apetytu, wzdęciami, odbijaniami itp., w kolkach jelitowych i wątrobowych, w bolesnym miesiączkowaniu (po porozumieniu się z lekarzem). W bólach kurczowych polecane są rozgniecione liście, które należy przykładać na chore miejsce.

Odwar. Ziela pięciornika łyżkę zalać szklanką wody, ogrzewać pod przykryciem 30 minut, odcedzić. Pić dwa razy dziennie po szklance płynu.

Odwar z dodatkiem mniszka. Ziela pięciornika łyżkę, korzenia mniszka łyżeczkę. Przyrządzić i stosować jak wyżej. Młode pędy pięciornika można wykorzystać jako jarzynę (przyrządzać podobnie jak szpinak) oraz w postaci sałatki w tzw. „kuracji wiosennej”.

1 komentarz do “Pięciornik gęsi, srebrnik. Właściwości lecznicze, przepis na odwar

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.