Przepisy kulinarne

łatwe i sprawdzone przepisy kulinarne

Prawoślarz – właściwości lecznicze

(Althaea officinalis L.)
Roślina uprawiana w ogrodach, występująca także dziko. Bylina dochodząca do 1,5 metra wysokości. Kwiaty ma różowe, dość duże, umieszczone głównie na wierzchołku łodygi. Liście duże, dłoniaste, przypominające z wyglądu liście klonu. Charakterystyczny jest korzeń prawoślazu: gruby, krótki, biały, pokryty żółtą skórką z drobnymi korzonkami. Prawoślaz w uprawie wymaga gleby głębokiej, dobrze nawożonej i wilgotnej, nie ciężkiej. Miejsce do uprawy należy wybierać słoneczne. Siać nasiona wprost do gruntu, wczesną wiosną (z nasionami innej, szybko wschodzącej rośliny, np. sałaty), wykształca się wówczas najlepszy korzeń.
Korzenie zbiera się w lipcu z roślin dwuletnich. Przed wykopaniem roślinę ściąć 10—15 cm nad ziemią. Wykopane korzenie wymagają starannej obróbki. Drobne korzonki i części łodygowe obcina się, następnie korzeń płucze się w bieżącej wodzie, obsusza i odkorowuje, tj. wycina się „oczka” i miejsca uszkodzone oraz zdejmuje cienką zewnętrzną skórkę (używać należy nierdzewnego noża). Korzenie kraje się wzdłuż na kilka części i natychmiast suszy w podwyższonej temperaturze. Liście (około 1/3 liści całej rośliny) zbierać należy w okresie kwitnienia, kwiaty natomiast powinny być zbierane wraz z kielichami. Liście suszymy w warunkach naturalnych, kwiaty — w temperaturze podwyższonej.
Surowce przechowuje się w opakowaniach zamkniętych, w miejscach suchych, chroniąc przed szkodnikami.

Właściwości lecznicze
Prawoślaz jest stosowany jako lek na: stany zapalne przewodu pokarmowego, podrażnienia, uszkodzenia nabłonka, wrzód żołądka, nadkwaśność, zaparcia. W schorzeniach górnych dróg oddechowych, jak nieżyt oskrzeli i gardła z kaszlem i zaflegmieniem. Zewnętrznie w postaci kataplazmów na trudno gojące się rany, wrzody, czyraki, w ropnym zapaleniu powiek, na tzw. jęczmienie. Także do lewatyw w przewlekłych zaparciach (szczególnie u dzieci i u osób starszych).

Macerat. Surowiec stosuje się wewnętrznie jako macerat. Łyżkę liści lub korzeni prawoślazu zalać w naczyniu szklanką letniej przegotowanej wody, wymieszać odstawić na 30 minut. Przecedzić przez płótno. Pić kilka razy dziennie po łyżce płynu.
Kataplazm. 2 łyżki liści lub korzenia zalać wrzącą wodą (1/2 szklanki). Ciepłą masę przykładać na chore miejsce na gazie pod ceratką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.