Przepisy kulinarne

łatwe i sprawdzone przepisy kulinarne

Serdecznik Lwie Serce. Właściwości lecznicze ziół

Lwie serce
(Leonurus cardiaca L.)
Roślina o kwiatach różowych, mających dolną wargę cętkowaną, purpurowo-białą, z żółtawym odcieniem.Łodyga jest czerwonofiołkowa, wewnątrz na przekroju pusta, czworokątna. Liście, głęboko wcinane, wyrastają parami naprzeciwko siebie, od spodu szare. Roślina wydziela nieprzyjemny zapach.
Serdecznik występuje pod płotami, na śmietnikach, rumowiskach, w zaniedbanych parkach i ogrodach oraz czasem na brzegach lasów.
Ziele zbiera się w początkach kwitnienia. Nie zbieramy roślin, których liście zaatakowane są przez mączniaka (wyglądają jak spryskane wapnem). Ścina się wierzchołki rośliny (do 25 cm) i liście rozetowe tuż nad ziemią. Surowiec wysuszony w warunkach naturalnych, a następnie oczyszczony ze zżółkłych liści i grubych łodyg, przechowuje się w kilkuwarstwowych torbach papierowych.

Właściwości lecznicze
Lek polecany u osób w starszym wieku, w schorzeniach sercowo-naczyniowych o łagodnych objawach — szybkie męczenie się, przyspieszone bicie serca, kołatanie itp. Działa również uspokajająco w nadmiernej pobudliwości nerwowej, charakterystycznej dla okresu przekwitania.

Przepis na napar. Łyżkę ziela serdecznika zalać szklanką wrzątku; pozostawić pod przykryciem 10 minut, odcedziĆ. Pić 2 razy dziennie po szklance płynu.
Napar z dodatkiem głogu. Łyżkę ziela serdecznika, łyżeczkę kwiatów głogu zmieszać i przyrządzić, jak wyżej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.